25 apr 2025 - 18:42
NieuwsBurgemeester Rik Verwaest, korpschef Stijn Van den Bulck en commissaris Luc Kerkhofs hebben het jaarverslag 2024 van de Politiezone Lier voorgesteld. 2024 was een jaar van verdere technologische vernieuwing en van verhoogde criminaliteitsbestrijding. De strijd tegen drugs en cybercriminaliteit kreeg daarbij bijzondere aandacht. Het ‘Intellegence Response Team’ (ILR) speelde hierbij een belangrijke rol.
De cijfers van de geregistreerde criminaliteit vertonen een lichte stijging: 2.852 in 2024 tegenover 2.706 in 2023. De stijging is mede het gevolg van de uitbreiding van het politiekader, de verhoogde aandacht voor drugscriminaliteit en de hogere aangifte bereidheid bij de bevolking. De Top 5 van misdrijven zijn: (1) diefstal en afpersing, (2) misdrijven tegen de lichamelijke integriteit, (3) drugs, (4) beschadiging van eigendommen en (5) informaticacriminaliteit. In 2024 waren liefst 7.697 interventies noodzakelijk, wat overeenstemt met een gemiddelde van 21 per dag. 360 maal werd bijstand verleend aan andere politiezones. Daarnaast werden 3.529 niet-dringende aangiftes – of gemiddeld 10 per dag – genoteerd. Inzake geregistreerde criminaliteit vertonen inbraken, fiets- en winkeldiefstallen en vormen van vandalisme een dalende trend. Drugs en geweld op de openbare weg kenden daarentegen een stijgende trend. In vergelijking met 2017 is het aantal inbraken (115 in 2024) gedaald met 42,5%. De daling is te verklaren door de uitbreiding van het aantal BIN’s (7), de initiatieven op het vlak van inbraakpreventie en de alertheid van de burgers. Fietsdiefstallen kenden in vergelijking met 2023 een daling met 20%. De stadscamera’s en het Mybike-registratiesysteem hadden hier een gunstige invloed. Winkeldiefstallen noteerden een forse daling met liefst 45%. Wat het dossier verdovende middelen betreft, kende het bezit ervan (179) een stijging met 33%; de handel een verdubbeling van de geregistreerde dealers (55) en bleef de productie en de teelt (6) stabiel. De cijfers zijn het gevolg van de inzet van het ILR-team en van de proactieve werking. Nadat meldingen van intra-familiaal geweld in 2023 een opvallende stijging kenden, bleef het aantal (156) in 2024 stabiel.
Geweld op de openbare weg (320) vertoonde een stijgende trend. Vaak gaat het om jonge daders. Het aantal aangiftes van vandalisme kende een terugval met 15%. Cybercrime zorgde in 2024 voor heel wat financiële ellende. Het voorbije jaar werden 375 feiten genoteerd, goed voor een bedrag van 845.910 euro. Wat de verkeersveiligheid betreft kende het aantal snelheidsovertredingen een opvallende daling. De onbemande camera’s noteerden 47.935 overtredingen; de bemande 5.560. Bij alcoholcontroles bliezen 49 bestuurders alarm en 97 positief. Drugcontroles resulteerden in 64 overtredingen. Wegens het niet-respecteren van de fietszone werden 296 overtredingen vastgesteld. Hinderlijk fietsgedrag leidde tot 804 overtredingen. 222 personen hielden zich niet aan het rijverbod in de voetgangerstunnel; 75 niet op de stadsvesten. Autobestuurders hielden zich niet aan de gordelplicht, lieten zich afleiden achter het stuur en gaven blijk van verkeersagressie. Andere bekeuringen betroffen het hinderlijk parkeren en het ontbreken van boorddocumenten. In 2024 deden zich in Lier 328 verkeersongevallen met stoffelijke schade voor. De politie noteerde verder 130 ongevallen met licht letsel, 1 met dodelijke afloop, 1 met een zwaar gewonde en 144 met licht gewonden. Liefst 1.018 bestuurders werden getest op alcohol en drugs. Nadat eind 2024 het droneteam van de politieassociatie ‘Tussen Nete en Dijle’ van start ging, wordt dit jaar verder ingezet om zichtbaarheid en technologie. Zo worden alle politiewagens in 2025 en 2026 voorzien van het blauw-gele Battenburgpatroon.
Tekst DéBé
Foto luc Peeters
Illustratie Politie Lier